شروع تغذیه تکمیلی در کودکان

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

تبریک می­گم!

کودک شما وارد مرحله جدیدی از رشد و تکامل شده. اول آرام باشید. قرار نیست اتفاق عجیب و غریبی بیفتد. فقط همان گونه که مادرانمان لقمه لقمه با عشق در دهانمان گذاشتند، شروع کنید.

کودک در این دوران مواد غذایی ، طعم ها و مزه های جدید را تجربه می کند که می تواند در عادات غذایی او در بزرگسالی تاثیر گذاشته و نقش مهمی در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر مانند چاقی، قلب و عروق و پرفشاری خون داشته باشد.

پس شما معمار اول این عادت­ها در کودکتان هستید.

راستی تصویرهای شیک غذاخوردن کودکان پشت صندلی­ های غذای با کلاس را فراموش کنید! به کودکتان فرصت دهید راحت و با لذت غذا بخورد. تمرکز اول را بر ایجاد خاطره خوب و جذاب از غذا خوردن برای کودکتان بگذارید. نگران نباشید به زودی به او نظم و با آداب غذا خوردن را یاد خواهید داد. وگرنه بدون شک غالبا یک کودک مرتب و مبادی آداب ولی بی اشتها یا فراری از غذا خواهید داشت.

 

این مطالب مرتبط را نیز می توانید بخوانید:

اصول کلی تغذیه تکمیلی

کارت تغذیه شیرخوار و غذای کمکی

 

دو ماه ابتدایی شروع غذای کمکی

 

نمایش همه مطالب تغذیه تکمیلی

۴.۴/۵.۰
۵ بازخورد
این مطلب چقدر مفید بود؟
  1. ۵
  2. ۴
  3. ۳
  4. ۲
  5. ۱

One thought on “شروع تغذیه تکمیلی در کودکان

    • دکتر معصومه حسنی میگوید:

      شما که استادید. ما مادرانی را می بینیم که حتی مخفیانه از پزشک تمایل دارند زودتر تغذیه را شروع کنند با توجه به اینکه در گایدلاین های حاضر ۴ تا ۶ ماه را زمان مناسبی می دانند. بنده خودم با مادران صحبت می کنم. شرایط آمادگی برای خوردن را می گویم: مانند تمایل به قاشق و بردن مواد غذایی به دهان را داشته باشد. بتواند با کمک به حالت نشسته قرار گیرد. هشدارهای chocking را می گویم. نحوه ارزیابی توانایی بلع را می گویم. به این ترتیب می بینم به روش صحیح به جای در دهان گذاشتن غذای سفره مادران همان فرنی را امتحان می کنند. و حتی خودشان می پذیرند که کودکشان آماده نیست و به تعویق می اندازند. البته مادرانی که اصرار زیاد به خوردن از ۴ ماهگی دارند خودشان می بینند که تا همان ۶ ماهگی فرنی خواهند داد غالبا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.